منوی دسترسی
نویسنده: دنیز ملک‌زاده

کلارا شومان - زنان و موسیقی

کلارا شومان - زنان و موسیقی

کلارا جوزفین شومان متولد 13 سپتامبر 1819 پیانیست آلمانی، آهنگ‌ساز و معلم پیانو دوره‌ی رومانتیک می‌باشد.

زنان و موسیقی - کلارا شومان

کلارا جوزفین شومان متولد 13 سپتامبر 1819 پیانیست آلمانی، آهنگ‌ساز و معلم پیانو دوره‌ی رومانتیک می‌باشد.
وی به عنوان یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های قرن 19 شناخته میشود که با 61 سال اجرا در سراسر اروپا، شیوه‌ی اجرای رسیتال‌های پیانو را از محیطی صرفا برای به نمایش گذاری توانایی نوازنده به برنامه‌ها و کارهای جدی تبدیل کرد. وی همچنین چندین قطعه‌ی موسیقی شامل کنسرتو پیانوها، موسیقی مجلسی، موسیقی کرال و... تصنیف نموده است.
کلارا در لایپزیگ آلمان چشم به جهان گشود. پدر وی پیانیست و معلم موسیقی و مادرش خواننده‌ی زبده اپرا بود. کلارا یادگیری موسیقی را از کودکی نزد پدرش شروع کرد و در سن 11 سالگی اولین تور دور اروپای خود را آغاز نمود. کلارا همسر روبرت شومان، آهنگ‌ساز چیره دست بود و از زندگی مشترکشان 8 فرزند به جای ماند. همچنین ارتباط خانواده شومان با یوهان برامس نیز باعث تشویق بی‌اندازه‌ی این آهنگ‌ساز قرن 19 بود. کلارا آثار متعددی از همسرش و برامس را در کنسرت‌ها و محافل عمومی به اجرا گذاشت.


دوران کودکی
برنامه‌ی زندگی کلارا از کودکی توسط پدرش با ریزترین جزییات ریخته شده بود. وی اولین اجرای رسمی خود را در سن 9 سالگی در لایپزیگ با موفقیت به انجام رساند و در آنجا برای اولین بار با پیانیست جوانی به نام روبرت شومان آشنا شد. روبرت 18 ساله تحت تاثیر اجرای کلارا با خانواده‌اش صحبت کرد تا درس حقوق را رها کرده و به یادگیری موسیقی نزد پدر کلارا بپردازد. روبرت پس از داوطلب شدن برای یادگیری موسیقی نزد پدر کلارا ،برای 2 سال در منزل ویک‌ها به یادگیری موسیقی پرداخت. کلارا در اجرای تور خود در سن 11 سالگی در وین یک اثر ماندگار از خود به جای گذاشت و زبانزد چندین مجله شد.


دوران جوانی
روبرت شومان و کلارا شومان در سن 21 سالگی کلارا با 9 سال اختلاف سنی، علیرغم مخالفت پدر کلارا با یکدیگر ازدواج کردند.
در فوریه 1854 روبرت شومان به علت مشکلات روانی اقدام به خودکشی کرد و برای 2 سال در آسایشگاهی در روستایی نزدیک به بن بستری شد. در این میان دوستان این خانواده همچون برامس و یوزف ژواخیم ،ویولونیست سرشناس با کلارا به اجرای موسیقی می‌پراختند تا ذهن وی را از تراژدی و اتفاق اسف باری که در حال تجربه کردن آن بود دور نگه دارند. در این بین برامس تعدادی قطعه همانند مجموعه‌ای از قطعه‌های پیانویی و مجموعه‌ای از واریاسون‌ها روی تمی از شومان مختص کلارا نوشت اما سعی در انتشار آنها نداشت. بعدها برامس این قطعات را منتشر کرده و به زوج شومان تقدیم کرد با امید اینکه روبرت زودتر به کانون خانواده‌ی خود بازگردد.
در مدت دو سالی که شومان در آسایشگاه بستری بود کلارا اجازه‌ی دیدار او را نداشت تا اینکه برامس خبر رو به مرگ بودن روبرت شومان را به کلارا داد و در نهایت کلارا با شومان دیدار کرد. هرچند شومان نتوانست بیش از چندیدن کلمه با کلارا صحبت کند. در نهایت روبرت شومان در 1856 درگذشت.

کلارا شومان - زنان و موسیقی - مجله پرشین ساز - دنیز ملک‌زاده


عشق برامس و کلارا
سال 1853 سال مهمی برای کلارا شومان بود زیرا در این سال یوهان برامس آهنگ‌ساز 20 ساله آثار خود را برای کلارا و شومان اجرا کرد و این سال شروع دوستی‌ای بود که تا سال 1896 پایدار ماند.یوهان برامس پس از آشنایی با خانواده‌ی شومان،همواره از حمایت مالی و روانی این خانواده بهره‌مند بود و روبرت شومان با معرفی برامس در مجله‌های معتبر باعث شهرت او شد. تا اینکه بیماری روانی روبرت باعث نزدیکی برامس و کلارا به یک دیگر شد.
در سال 1855 برامس برای کلارا نوشت:
تو با من چه کرده‌ای که نمیتوانم دست از فکر کردن به تو بردارم ای کلارای نازنین من!
موقعیت ارتباط آنها موقعیت پیچیده‌ای بود. کلارا 35 سال و برامس جوان 21 سال سن داشت و در این میان 8 کودک نیز حضور داشتند. در این سالها برامس با کلارا و کودکان زندگی میکرد اما رابطه عاشقانه آنها هیچگاه رسمی نشد و همواره با حفظ اندکی فاصله‌، دور و نزدیک به ارتباط با یکدیگر ادامه دادند. وقتی کلارا در سن 76 سالگی فوت کرد، برامس پس از وی تنها 11 ماه دوام آورد. بسیاری از قطعات ساخته‌ی برامس،تحت تاثیرعشق عمیقش به کلاراست.


تورهای موسیقی و کنسرت‌ها در بزرگسالی
کلارا شومان در وهله‌ی نخست خود را نوازنده میدانست.او می‌گوید:حس میکنم اجرای آثار زیبا و مهم‌تر از همه آثار روبرت رسالت من است .وی اولین تور بزرگسالی خود را در سال 1856 در ارکستر فیلارمونیک لندن آغاز کرد و فرآیند اجراهای خود را با موسیقی‌دانان بزرگ زمان خود از لندن به لایپزیگ و اسکاتلند گستراند. کلارا فعالیت موسیقایی حرفه‌ای و کنسرت‌های خود را از سال 1870 میلادی تا 1880 میلادی ادامه داد..
وی آخرین اجرای رسمی خود را در سال 1891 به همراه جیمز واست در فرانکفورت و با قطعه‌ی واریاسون روی تمی از هایدن، اثر برامس به سرانجام رسانید. از مهم‌ترین فعالیت‌های کلارا شومان در سن بزرگسالی میتوان به جمع‌آوری و مرتب کردن آثار همسرش اشاره کرد.

آثار آهنگ‌سازی شده توسط کلارا شومان:

تا چندی پیش کلارا شومان به عنوان پیانیستی سرشناس شناخته می‌شد که همسر آهنگ‌سازی برجسته و دوست نزدیک آهنگ‌ساز مهم دیگری بود اما در دهه‌ی اخیر آثار او به طور فزاینده‌ای اجرا و ضبط شدند این آثار شامل:


• آوازها
• یک تریو برای پیانو،ویلن و ویلنسل
• 3 رومانس برای ویلن و پیانو
• گوندولیرا
• تعدادی پیانو کنسرتو
• موسیقی بر اساس اشعار هاینریش هاینه، فردریش روکت و... با موضوع عشق، جدایی و طبیعت
• چند پرلود فوگ و....


کلارا شومان نوشتن آثار موسیقی را در سن 35 سالگی خاتمه داد زیرا مسئولیت 8 فرزند به عهده‌ی او بود و وی تا آخر عمر به اجرا و تدریس پیانو پرداخت.

کلارا نوشت:
زمانی باور داشتم که به استعداد آهنگسازی متبرکم اما بعدها نظر خود را عوض کردم. یک زن نباید مشتاق آهنگسازی باشد. هیچکس تا به حال نتوانسته. من چطور میتوانم نفر اول باشم.
اتمام دوره‌ی آهنگ‌سازی کلارا شاید به سبب نگرش منفی موجود درباره‌ی آهنگ‌سازان زن و نیز ارتباط او با نوابغ بزرگی مثل روبرت شومان و یوهان برامس دامنگیرش شده‌باشد.

کلارا شومان - زنان و موسیقی - مجله پرشین ساز - دنیز ملک‌زاده

تاثیر کلارا شومان بر موسیقی زنان
200 سال پس از مرگ کلارا شومان در جهان موسیقی کلاسیک "کلارا شومان" را زن قدرتمند قرن 19 نامیدند. در روز تولد او در سراسر آلمان جشنواره‌هایی با نام او برگزار میشود که یاد و خاطره‌ی وی را زنده نگه دارند و زندگی‌نامه‌ها و فیلم‌هایی هرروزه بر اساس زندگی او منتشر می‌شوند.
کلارا شومان زنی قدرتمند و مستقل و قادر به هماهنگ کردن زندگی حرفه‌ا‌ی با زندگی خانوادگی خود بود.


برای زنان سراسر دنیا کلارا شومان یک الگوست. او با اینکه نتوانست فعالیت حرفه‌‌ای آهنگسازی خود را پس از 35 سالگی ادامه دهد، اما هیچ‌گاه علاقه‌ی خود را کنار نگذاشت. همواره جنگید تا مسیر فعالیت حرفه‌ای موسیقایی را در سراسر جهان برای زنان هموارتر کند.

منابع
مجله‌ی گاردین
پرتزی
ویکی‌پدیا 
Dw.com
و ...

نظرات

 
 
Captcha  
سعيد زيوه
ارسال پاسخ
0
0
سلام و درود مطلب مفيدي بود . سپاس
مدیر سایت
سلام و درود بر شما هنرمند گرامی، سپاس از لطف و محبت شما.
بازگشت به بالا